تمام روز را پشت میز بگذرانید؟ راحتی دست و مچ دست اساس یک فضای کاری شاد و سالم است. موس ارگونومیک مناسب را پیدا کنید تا درد را به حداقل برسانید!

ابتدا نه به سختی از موس های معمولی، توپ های گوی و موس های قلم به سبک اشاره گر لیزری!.... می توانید موس های ارگونومیک را برای راحتی انتخاب کنید. 

هدف از انتخاب این دسته از موس ها چیست؟ به حداقل رساندن خطر صدمات ناشی از فشارهای مکرر که ممکن است روزانه ساعت ها برای استفاده از موس و صفحه کلید متحمل شوید. آسیب های کرنشی تکراری (که به اختصار اغلب RSI نامیده می شوند) مجموعه ای از اختلالات اسکلتی-عضلانی است که در اثر نگه داشتن دست در یک موقعیت غیرطبیعی برای مدت طولانی یا تکرار مکرر همان حرکت ایجاد می شود.

در پژوهش ها مشخص شده است که تایپ کردن روی صفحه کلید و استفاده از موس پس از سالها استفاده­ی روزانه از کامپیوتر باعث ایجاد RSI می شود و این بیماریها در ابتدا به صورت درد ، ضعف یا بی حسی انگشتان و مچ دست آشکار می شوند.

همچنین استفاده­ ی نامناسب و مکرر می تواند منجر به درد در کمر و شانه های شما شود. (توجه: اگر هر یک از این علائم آشنا به نظر می رسد ، لطفاً با پزشک مشورت کنید) موس های ارگونومیک برای محدود کردن یا از بین بردن حرکاتی که باعث ایجاد این آسیب ها شده اند یا تشدید آنها در افرادی که قبلاً از RSI رنج می برند ، طراحی شده اند. هیچ اثباتی وجود ندارد که نشان دهد آنها واقعاً می توانند از RSI جلوگیری کنند ، اما برای افرادی که قبلاً هنگام استفاده از موس استاندارد درد دارند ، راحت تر است.

اگرچه انتخاب یک موس ارگونومیک می تواند کمی مشکل باشد (آن هم برای یک هفته!). 

موس­های ارگونومیک از نظر طراحی از تنوع بیشتری برخوردار هستند و می توانند مزایای مختلفی را منتقل کنند. بعضی از موس ها فشار روی مچ دست شما را کاهش می دهند اما هنوز هم باید انگشت یا انگشت شست خود را بیش از حد بلند کنید، جایی که ممکن است هنوز ملزم به پیچاندن مچ دست خود باشید اما حرکات دست را به حداقل برسانید و از حرکاتی که به مرور زمان ممکن است آسیب ببینند جلوگیری می کند.

این موس­ها همچنین برای همه مناسب نیستند. در سرتاسر صفحه ، این موس ها دقیقاً به اندازه یک طرح سنتی دقیق نیستند. آنها برای کارهای روزمره کاملاً مناسب هستند ( پردازش کلمه ، مرور وب ، استفاده از برنامه های بهره وری مانند Slack و Zoom ).

باز هم می گویم ، طرح های  این نوع موس­ها بسیار متفاوت است ، بنابراین احتمالاً خواهید دید که یکی بهتر از بقیه است. با این حساب ، بیایید انواع مختلف موسهای ergo را که بررسی کرده ایم و مرتبط می دانیم ، بررسی کنیم.

موس های عمودی: آرامش را به دستتان برگردانید!

در سال 2021 ، طرحی که وقتی بیشتر ما عبارت "موس ارگونومیک" را می شنویم به ذهن خطور می کند ، عمودی است. این شکل در واقع یک موس معمولی است که 90 درجه چرخانده شده است ، یا پایه موس است که دومین آن به صورت جانبی قرار دارد و روی آن قرار گرفته است ، که به شما امکان می دهد بدون چرخاندن بازو آن را بگیرید. به جای اینکه دستگاه را با کف دست پایین بگیرید ، به یک تغییر شکل فکر کنید!

در همین حال ، کلیک و دکمه های دیگر به کنار موس چرخانده شده اند ، جایی که با همان حرکت انگشتی که می خواهید با استفاده از یک موس استاندارد انجام دهید ، قابل دسترسی هستند. چرخاندن موس برای رسیدن به دست ، به جای چرخاندن دست برای گرفتن موس ، کشیدگی بازو را برطرف می کند و به شما امکان می دهد از حرکت طبیعی مچ دست برای حرکت عرضی استفاده کنید.

نکته منفی موس عمودی می تواند درجه دقت آن باشد. شکلی که باعث می شود دست شما از بدنه بالاتر برود و در نتیجه از حسگر موس بیشتر خارج می شود ، ارتباط بین نحوه حرکت دست و حرکت مکان نما را تغییر می دهد. حتی پس از گذراندن چندین هفته با یک موس عمودی ، متوجه شده ام که برای تنظیم صفحات اشاره گر با یک نماد کوچک ، یک تنظیم کوچک اضافی لازم است. این ممکن است با گذشت زمان از بین برود، اما این یک تغییر قابل توجه است که اگر می خواهید در این جاده بروید باید بدانید.

با وجود این ، موس عمودی برای اکثر مردم بهترین گزینه ارگونومیک موس خواهد بود. این مشکلات اسکلتی-عضلانی ناشی از استفاده بیش از حد از یک موس استاندارد را کاهش می دهد ، در حالی که بیشتر تجربه استفاده از آن را حفظ می کند. برای گیمرها و متخصصان خلاق ، که ممکن است نتوانند به طور مداوم از یکی استفاده کنند ، ممکن است جواب این باشد که دو موس وجود دارد - یک مدل عمودی برای استفاده روزمره ، و یک موس معمولی با پشتیبانی از کف دست منحنی ، برای کارهای دقیق گاه به گاه.

گوی های توپ: به حداقل رساندن برخی از حرکات

گوی یک جایگزین طولانی مدت برای موس سنتی است که برای دهه ها پیرو فرقه بود. به جای حرکت دادن موس به اطراف برای مانور نشانگر ، یک گوی ترکیبی جهت حرکت کره ای را که در یک محفظه نصب شده است با دکمه هایی برای ورودی های استاندارد موس ردیابی می کند. شما می توانید یک گوی با حرکت بازو بسیار کم و بدون "گرفتن" انجام دهید ، که هر دو می تواند منجر به آسیب دیدگی های مکرر فشار شود یا آنها را تشدید کند.

شما دو نوع گوی اصلی خواهید دید: انگشت شست و انگشت. همانند صفحه کلیدهای ارگونومیک.

گوی­های شانه با استفاده از انگشت شست ، مانند آنهایی که در این لیست قرار دارند ، مانند موسهای استاندارد ساخته می شوند ، که باعث می شود آنها بیشتر قابل دسترسی باشند. با این حال ، استفاده از گوی شست بر پایه به طور گسترده ای امکان آسیب رساندن خاص به عضلات شست را با گذشت زمان دارد. با استفاده از انگشت متفاوت ، گوی­ها ممکن است به یک دوره تنظیم طولانی تر نیاز داشته باشند ، اما فشار بیشتری روی انگشت شست یا انگشتان وارد نکنید. البته این به فیزیولوژی فردی برمی گردد. 

هر چند هر دو سبک سلیقه اکتسابی هستند. شما باید یک گوی را امتحان کنید تا واقعاً بفهمید که به درد شما می خورد یا نه. مردم تمایل دارند خیلی سریع بفهمند که آیا چرخاندن یک گوی ترکیبی را به فشار دادن و کشیدن یک موس استاندارد ترجیح می دهند. در یک کلام، توصیه می کنم مغازه ای پیدا کنید که قبل از خرید بتوانید یک فروشگاه را در آن امتحان کنید. 

موس های قلم: راه راحتی خود را ترسیم کنید!

کمترین موس ارگونومیکی که ما تحت پوشش آن قرار داده ایم ، موس قلم ، کمی عجیب است. (اینها را با قلم های ساده ای که روی صفحه لمسی استفاده می شود اشتباه نگیرید.) برخی مانند موسهای Penclic ، شبیه قلم آبنمای بیرون از جوهر مرکب هستند: شما آنها را مانند قلم می گیرید ، اما آنها را روی صفحه موس یا سطح فشار می دهید، در واقع موس را با یک اشاره گر لیزری عوض می کنند که می توانید آن را به یک سطح نشان دهید و حرکت دهید تا موقعیت نسبی مکان نما را تنظیم کنید.

صرف نظر از تکرار ، موس قلم شما را مجبور نمی کند تا مچ دست خود را بچرخانید تا روی موس صاف باشد. و با توجه به اندازه کوچک جسمی این موس ها ، یافتن موقعیتی که حرکت بازو را به حداقل برساند آسان است. آخرین ، قرار دادن تمام دکمه ها و عملکردهای موس بر روی قلم باعث کاهش فشار ناشی از قرارگیری ناخوشایند دکمه ها روی یک موس استاندارد می شود.

به نظر می رسد که حلقه زدن انگشتان خود به دور موس ، همانند قلم، برای چندین ساعت در روز در طی چند سال ، یک دستورالعمل برای شکل خاصی از آسیب کرنش تکراری با گذشت زمان می­باشد. 

موس های استاندارد: آیا برای دستان شما مفید است؟

اگر در حال حاضر علائم RSI ندارید ، ممکن است نخواهید با خرید یک موس ارگونومیک تخصصی مقابله کنید: دقت کمتر ، تنظیم که منجر به کاهش بهره وری کوتاه مدت و غیره می شود. در این صورت ، شما هنوز هم می توانید یک موس با شکل راحت بخرید. موس ها به هر شکل و اندازه ای که باشند و اگر احساس خوبی در دست شما دارند، یکی از مهمترین عوامل هنگام تصمیم گیری است.

ضمناً متأسفانه ، تعداد بسیار کمی از شرکت ها موس های مخصوص دست چپ را تولید می کنند ، بنابراین ممکن است چپ دست ها مجبور به انتخاب یک مجموعه کوچک از گزینه های خاص شوند ، یا یک موس دوقلوی خوش فرم پیدا کنند. البته در هنگام ضرورت می توانید جای راست کلیک و کلیک را عوض کنید!

فراتر از آن ، صفات مثبت هر موس متفاوت است. برخی از ویژگی ها به معنای پشتیبانی بیشتر مانند "بال انگشت شست" یا استراحت برای انگشت مخالف شما است ، اما داشتن یک ویژگی راحتی را تضمین نمی کند. بعلاوه ، برخی از شرکت ها قطعاً به سمت شکل های مختلف دست منحرف می شوند. به عنوان مثال سازنده موسهای مخصوص بازی Corsair ، باعث ایجاد بسیاری از موسهای خوش فرم می شود ، اما به نظر من محصولات آنها احساس راحتی برای کاربران با دستهای بزرگ را دارند. 

در پایان، من کدام موس ارگونومیک را باید بخرم؟

اکنون که ما انواع مختلف موس های ارگونومیک را شرح دادیم ، امیدوارم که شما در مورد اینکه می خواهید بیرون بروید و سعی کنید چه نوع موسی داشته باشید تصمیم روشنی گرفته باشید. در این مقاله ، با بررسی دقیق ، بهترین مواردی که آزمایش کرده ایم ارائه شد. به امید دیدار

هرگونه کپی برداری ممنوع می باشد.